تبلیغات
0101کامپیوتر0101 - اتصال دو هارد به یک کامپیوتر(هارد به هارد کردن)

اتصال دو هارد به یک کامپیوتر(هارد به هارد کردن)

 

برای انجام این کار ابتدا بایدد یک هارد سالم (بهتر است با مارکی مشابه به هارد اصلی سیستم) تهیه نماید سپس در کیس کامپیوتر را باز کنید و یکی از کانکتورهای آزاد IDE و یک کابل برق به هارد دوموصل کنید.اگر کابل IDE آزاد در دسترس نبود میتوانید از یکی از کانکتورهای CD- ROM یا Writer را باز کنید وبه هار دوم وصل کنید ( البته اگر هر دو هارد به یک کابل IDE مشترک به برد وصل شوند بهتر است.)
حالا هاردی که می خواهید سیستم عامل از آن بوت شود باید
Master و هارد بعدی slave شود.این کار از طریق جابه جا کردن زائده ی کوچکی که در پشت هارد وجود دارد انجام می گیرد.( روی بیشتر هارد ها تصویر ی وجود دارد که حالت های مختلف این زائده را نسبت به پین ها برای تعیین حالت های Master و slave را نشان می دهد.
با تغییر جای زائده که جامپر(
jumper) نامیده می شود هارد حاوی سیتم عامل را  Master و هارد دوم را slave کنید. پس از کار های بالا حتما باید با رو شن شدن کامپیوتر درایو های هارد دوم در کنار درایو های هارد اصلی باشند ولی اگر این اتفاق صورت نگرفت پس از Restart کردن کامپیوتر وارد setup مادر برد شوید و در بخش standard cmos Features وضعیت primary IDE را چک کنید چون مادر برد دارای دو کانکتور IDE می باشد که IDE0 و IDE1  نام دارند  IDE0 در setup سیستم primary یا اولیه و IDE1  ثانویه یا secondary نامیده می شود. در یک حالت استاندارد اتصال بهتر است CD- ROM یا DVD-RW و CD-RW از طریق یک کابل به IDE1  وصل می شود و هارد سیستم هم به IDE0 متصل می گردد.
در چنین حالتی با اضافه کردن هارد دوم به کانکتور آزاد
IDE0 و slave کردن آن ترکیب زیر در standard CMOS Features  برنامه setup نشان داده می شود.
هارد اصلی سیستم                              
primary IDE Master
هارد دوم                                              
primary IDE Slave 
درایو های سی دی یا دی وی دی         
Secondary IDE Master  
درایو های سی دی یادی وی دی            
Secondary IDE Slave
اگر جلوی عبارت اول [
None] نوشته شده باشد به این معنی است که هارد اصلی که سیستم عامل باید از آن بار (Load) شود شناخته نشده است در این حالت اصولا سیستم عامل بالا نمی اید و پیغام Boot Failure ظاهرمی شود.
اگر جلوی عبارت دوم [
None] نوشته شده با شد یعنی هارد دوم شناسایی نشده است برای انجام این کار روی کلمه ی [None] جلوی عبارت دوم رفته و کلید Enter را فشار دهید سپس در صفحه ی ظاهر شده هم مجددا کلید Enter را فشار دهید تا سیستم اصطلاحا هارد را Detect(کشف) کند.
نشانه ی
Detect شدن هارد: در ج شدن نام و مشخصات آن روبروی عبارت دوم است.اگر چنین اتفاقی روی نداد پس از برسی اتصالات کابل IDE و کابل برق به هارد دوم مجدا سعی کنید هارد Detect شود.در صورت انجام نشدن این کار می توان حدس زد که هارد خراب است یابا سیستم سازگاری ندارد.
ولی اگر کار ها به درستی انجام شد می توان عمل هارد به هارد را انجام داد.

 

درباره وبلاگ


نویسندگان


صفحات جانبی


آمار وبلاگ

کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :